RT1206DRE071K49L
Mfr.Part #
RT1206DRE071K49L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 1.49K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
1.49 kOhms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%